STM32F103R6T6A MCU Microcontroller Unit ARM Cortex M3 Core On Chip Peripherals
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32F103R6T6A
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Product Status : Active
Core Processor : ARM® Cortex®-M0
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 48MHz
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals : DMA, I²S, POR, PWM, WDT
PN : STM32F103R6T6A
Contact Now
STMicroelectronics STM32F103R6T6A 64-LQFP MCU Microcontroller Unit
Product Specifications:
• Core: 32-bit ARM Cortex-M3
• Operating Frequency: 72 MHz
• Memory: 128 Kbytes of Flash and 20 Kbytes of SRAM
• Power Supply Voltage: 2.0 to 3.6V
• Up to 81 I/O pins
• Communication Interfaces: USART, I2C, SPI, CAN, USB, LIN
• Timers: 16-bit and 32-bit with PWM
• Analog Interfaces: ADC, DAC, Comparator
• Package: 64-LQFP (7x7mm)