Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
  • 1
Brand Name : onsemi
Model Number : FCH072N60F
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Drain to Source Voltage (Vdss) : 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C : 52A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs : 72mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id : 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs : 215 nC @ 10 V
Vgs (Max) : ±20V
Contact Now
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
215 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8660 pF @ 100 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
481W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type
Supplier Device Package
TO-247-3
Package / Case
ON Semiconductor FCH072N60F N-Channel MOSFET
Product Overview:
The FCH072N60F from ON Semiconductor is a N-channel MOSFET with a maximum drain-source voltage of 600V. This device features a low on-resistance and is optimized for high frequency switching applications. The FCH072N60F is RoHS compliant and has an operating temperature range of -55°C to 175°C.
Product Specifications:
• Maximum Drain-Source Voltage: 600V
• On-Resistance: 0.072Ω
• Maximum Gate-Source Voltage: 25V
• Maximum Continuous Drain Current: 120A
• RDS(on): 0.072Ω
• Operating Temperature: -55°C to 175°C